All worksheets topics

5.9 KinematicsIB Maths: Analysis and Approaches HL: Subtopic test

10 questions, 27 marks

IB Maths: Analysis and Approaches HL

5.9 Kinematics

Total 27 marks

Name

Class

Date

  1. 1
    A particle moves along a straight line. Its displacement from a fixed point O after tt seconds is s(t)=t3−6t2+9ts(t)=t^{3}-6t^{2}+9t metres, for t≥0t\ge0.
    (a)
    Find the velocity of the particle when t=2t=2.
    [1 mark]
    • A22 m s−1^{-1}
    • B00 m s−1^{-1}
    • C33 m s−1^{-1}
    • D−3-3 m s−1^{-1}
    (b)
    Find the times at which the particle is instantaneously at rest.
    [1 mark]
    • At=1t=1 and t=3t=3
    • Bt=2t=2 only
    • Ct=0t=0 and t=3t=3
    • Dt=−1t=-1 and t=−3t=-3
    (c)
    Find the acceleration of the particle when it is first at rest.
    [2 marks]

    Total for question 1: 4 marks

  2. 2
    A cyclist rides along a straight road. Her velocity tt seconds after passing a marker is v(t)=8−2tv(t)=8-2t m s−1^{-1}, for 0≤t≤60\le t\le6. Displacement is measured from the marker, positive in the direction she was travelling when she passed it.
    (a)
    Find the acceleration of the cyclist when t=3t=3.
    [1 mark]
    • A22 m s−2^{-2}
    • B−2-2 m s−2^{-2}
    • C88 m s−2^{-2}
    • D−6-6 m s−2^{-2}
    (b)
    Find the displacement of the cyclist from the marker when t=6t=6.
    [1 mark]
    • A2020 m
    • B1616 m
    • C1212 m
    • D−4-4 m
    (c)
    Find the total distance travelled by the cyclist for 0≤t≤60\le t\le6.
    [2 marks]

    Total for question 2: 4 marks

  3. 3
    A particle moves in a straight line with acceleration a(t)=6t−4a(t)=6t-4 m s−2^{-2}, for t≥0t\ge0. When t=0t=0, its velocity is 11 m s−1^{-1} and its displacement from a fixed point O is 22 m.
    (a)
    Find an expression for the velocity v(t)v(t).
    [3 marks]
    (b)
    The particle is at rest when t=13t=\frac{1}{3} and when t=1t=1.
    (i) Find the displacement of the particle from O when
    t=1t=1.
    (ii) Describe the direction of motion of the particle for
    13<t<1\frac{1}{3}<t<1, justifying your answer.
    [4 marks]

    Total for question 3: 7 marks

  4. 4
    An object hanging on a spring moves up and down along a vertical line. Its displacement above its rest position tt seconds after it is released is s(t)=10cos⁡(πt4)s(t)=10\cos\left(\frac{\pi t}{4}\right) cm, for t≥0t\ge0.
    (a)
    (i) Find expressions for the velocity v(t)v(t) and the acceleration a(t)a(t) of the object.
    (ii) Show that
    a(t)=−ks(t)a(t)=-ks(t), where kk is a positive constant to be found.
    (iii) Hence explain why the acceleration always acts towards the rest position.
    [6 marks]
    (b)
    (i) Find the first time t>0t>0 at which the object is instantaneously at rest, and its displacement at this time.
    (ii) Find the total distance travelled by the object in the first 6 seconds.
    [6 marks]

    Total for question 4: 12 marks

End of questions